food

Zupa z suszonych grzybów

[wp_ad_camp_2]

Uwielbiam grzyby i w zasadzie nie ma dla mnie znaczenia, w jakiej postaci. Mam wiele ulubionych potraw, w których graj główną rolę i takich, w których są jedynie dodatkiem.
Niesiona tą miłością trafiłam do restauracji Babci Maliny i zjadłam chyba najbardziej aromatyczną zupę borowikową w swoim życiu. Ponieważ nie ma teraz sezonu na grzyby, Tomek przygotował zupę z suszonych. 

dla mnie bomba Kasia 

Składniki:
– surowe żeberka (porcja z dwiema kostkami)
– 1 butelka białego barszczu
– garść suszonych grzybów (najlepiej borowików)
– 2 łyżki gęstej śmietany (18%)
– 4 średniej wielkości ziemniaki (porcja na 2 osoby)
– 1 łyżka soli bądź vegety

Grzyby należy wsadzić do miseczki, zalać je gorącą wodą i odstawić na kilka godzin.
Żeberka gotować w 1,5 litra wody, doprawionej solą lub vegetą, można je  również gotować na średnim ogniu nawet do 45 min, tak aby oddały one jak najwięcej smaku, a woda odparowała nawet o połowę. Gdy wywar będzie gotowy żeberka należy wyciągnąć, kostki obrać z mięsa, drobno pokroić i dodać spowrotem do wywaru
Namoczone grzyby przelać wraz z płynem powstałym podczas moczenia do osobnego garnka i gotować ok 20 min. Po 20 minutach grzyby odcedzić ale płyn pozostawić. Grzyby należy drobno posiekać i dodać do wywaru z żeberek.
Barszcz z butelki dobrze wymieszać i wlać przez sitko do wywaru, dodać także płyn z grzybów (można od razu dodać cały jednak najlepiej dodawać małymi porcjami i próbować jaki smak nam najbardziej odpowiada). Na koniec należy dodać i rozmieszać 2 łyżki śmietany i doprawić do smaku solą lub pieprzem.
Podawać z ugotowanymi ziemniakami. 

Życzę smacznego Tomek

 

3 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.