food

My version of Fondant ultra-chocolat

Fondant

Für meine liebe Freundin Charline!

Ingredients:

– 150 g of 60% chocolate
– 80 g of half salty butter ( you can also add a normal butter but then you need add a little bit of salt)
– 100g of sugar
– 3 eggs

Melt the butter and chocolate in a wather bath. When chocolate becomes smooth add 3 egg yolks, sugar and mix thoroughly. Whip the egg whites, add the foam to the mixture and stir gently. Pour everything into cake tin. Bake about 15 minutes at 180 degrees.  When you remove Fondant from the oven you should get a shell on the top and a moist inside. You can upgrade the recipe and add some walnuts or almonds. I placed on the bottom of cake tin some wild berries jam, effect can be seen in the pictures

Składniki:
– 150 g 60% czekolady
– 80 g masła pół słonego (może być normalne jednak później należy dodać szczyptę soli)
– 100 g cukru
– 3 jajka

W kąpieli wodnej rozpuszczamy masło wraz z połamaną na kawałki czekoladą. Gdy czekolada jest już płynna i połączyła się z masłem dodajemy 3 żółtka i cukier, a następnie dokładnie mieszamy. Oddzielone białka ubijamy na sztywną pianę i również dodajemy do wcześniej przygotowanej masy, delikatnie mieszając. Całość przelewamy do foremki, ja użyłam tartaletek. Pieczemy przez ok 15 minut w 180 stopniach. Po wyjęciu z piekarnika powinniśmy uzyskać skorupkę na wierzchu i mokry miękki ale nie płynny środek.

Można trochę pobawić się z przepisem  i dodać do masy np. orzechy, migdały. Ja na spód tartaletki położyłam powidło z owoców leśnych, efekt widać na zdjęciach.

 

IMG_7804

1.5IMG_7808

IMG_7817

IMG_7836

1 Comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.