„Fotografia to życie a życie to fotografia”

posted in: photography | 1

Jedną z najczęściej wybieranych form w fotografii jest portret. Częstotliwość wybierania tej formy nie ma jednak przełożenia na ilość twórców, których powszechnie uznaje się za mistrzów tej dziedziny. Annie Leibovitz z pewnością zaliczyć możemy do grona tych nielicznych. 

W wieku 21 lat zdecydowała się aplikować na stanowisko fotografa w nowym rockowym czasopiśmie “Rolling Stone“. Portfolio Annie zrobiło ogromne wrażenie na wydawcy czasopisma, który zaproponował jej stanowisko głównego fotografa. Trzy lata później była już dyrektorem fotograficznym. Fanem jej twórczości był również sam Andy Warhol, który publikował fotografie Annie w swoim piśmie “Interview”.

Po zakończonej współpracy z “Rolling Stone” objęła stanowisko głównego fotografa w “Vanity Fair” magazynu, który w całości poświęcony jest gwiazdom. Annie nie fotografowała już jedynie muzyków, ale i modelki, aktorów, polityków, naukowców. Jednym słowem wszystkich tych, o których w danym momencie zaczynało się robić głośno. W tym samym czasie po raz pierwszy została zorganizowana wystawa jej prac, wydała również swoją pierwszą książkę. Odniosła również sukces, jako twórca zdjęć do kampanii reklamowych znanych marek. Jest autorką takich kampanii jak American Express, Givenchy, Louis Vuitton, serialu Rodzina Soprano. Pracowała również, z Mikhailem Baryshnikovem i wieloma instytucjami artystycznymi, takimi jak American Ballet TheatreBrooklyn, Academy of Music. Dla magazynu Vogue tworzyła okładki oraz sesje kolekcji couture.

Annie należy do tego grona osób, które nie boją się podejmować kontrowersyjnych tematów. W 1991 roku na okładce “Vanity Fair” ukazało się słynne już bulwersujące zdjęcie Demi Moore w zaawansowanej ciąży.

W swojej pracy podjęła również temat rasizmu, decydując się na stworzenie sesji, w której w prześmiewczy sposób odniosła się do swojego koloru skóry.

Zdjęcia przez nią wykonane przyniosły sławę nie tylko jej, ale i osobom fotografowanym. Najsłynniejszym stało się zdjęcie z sesji Lennona i Yoko Ono zrobione tuż przed tragiczną śmiercią artysty.

W prywatnym życiu związana była z eseistką i pisarką Susan Sontag, aż do jej śmierci w 2004 roku.  W 1999 wydały razem książkę „Women”.

Annie niewątpliwie jest niezwykłą osobowością świata fotografii. „Fotografia to życie a życie to fotografia”- tak w jednym zdaniu podsumować można jej twórczość.

One Response

  1. carolcavaler

    Super artykuł… 🙂

Leave a Reply