art

Fotograf gwiazd

Martin Schoeller najbardziej znany jest z tego, że w ten sam sposób podchodzi do fotografowania gwiazd i zupełnie nieznanych osób. Jego najbardziej rozpoznanymi pracami są portrety, które posiadają podobne tło i oświetlenie. 

Schoeller wychowywał się w Niemczech, tam też poznał parce August Sander, który portretował zarówno ludzi pochodzących z burżuazji jak i tych z klas robotniczych. Również w Niemczech zafascynowały go prace małżeństwa Bernd i Hilla Becher, fascynację tę rozwijał w szkole znanej, jako Becher-Shuler.

Od 1993 roku był asystentem jednej z najsłynniejszych portrecistek, samej Annie Leibovitz. Po trzech latach, kiedy ich współpraca zakończyła się, Schoeller pracował, jako fotograf niezależny. Jego fotografie przedstawiały przypadkowo spotkanych na ulicy ludzi. Ze względu na silne oddziaływanie wizualne, prace te zdobyły ogromne uznanie. Dzięki wspomnianemu projektowi zdjęcia Martina zaczęły pojawiać się w takich magazynach jak Rolling Stone, GQ i Esquire, Vouge, Vanity Fair czy Entertainment Weekly.

W 1999 roku rozpoczął prace dla New Yorkera gdzie miał możliwość kontynuować swoją dotychczasową prace. 

Jego prace są wliczane w stałą kolekcję Narodowej Galerii Portretu w Waszyngtonie. Wystawione są również w galeriach w europie i stanach zjednoczonych.

Martin Schoeller mieszka i pracuje w Nowym Yorku .

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.